Glastuinbouw in de media: chrysantenteler Barry Middelburg in AD

‘Barry kan mooie bloemen kweken zonder de gifspuit’. Zo luidt op 5 juni de kop van een artikel in de papieren versie van het Algemeen Dagblad waarin chrysantenteler Barry Middelburg uit Made aan het woord komt. De krant spreekt hem over het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen, de inzet van biologische bestrijders en het experimenteren met allerlei technische innovaties die het gebruik van chemie moeten terugdringen.

Lees het interview hier (alleen voor abonnees op het AD).

“Als ik de term ‘gifbloemen’ lees, dan krijg ik pijn in mijn hart”, zegt Middelburg in het AD. In duidelijke bewoordingen legt hij uit dat geen teler voor de lol naar chemische bestrijding grijpt. Vervolgens vertelt de chrysantenteler uitgebreid hoe hij met biologische gewasbescherming – hij zet vijftien verschillende ‘beestjes’ in om ziekten en plagen te lijf te gaan – het gebruik van chemie probeert te verminderen.

Insectengaas en camera’s
Ook schetst Middelburg hoe hij met allerlei technische innovaties experimenteert om te voorkomen dat ziekten en plagen kans krijgen de kop op te steken. Zo heeft hij insectengaas in de kasramen aangebracht en helpen camera’s hem om ziekten en plagen vroegtijdig op te sporen. Inmiddels heeft hij het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen met 90% weten te verminderen. Zo hoefde hij vorig jaar slechts vier keer terug te grijpen op chemie. “Mijn droom is chrysanten kweken zonder fossiele energie en zonder chemie. Onze ambitie is om in 2030 volledig groen te produceren.”

Quincy von Bannisseht

Glastuinbouw Nederland - © 2026