Glastuinbouw motor energie-innovaties in Zuid-Oost Nederland
Plenaire aftrap: actualiteit, regio en energie-uitdagingen
Het event werd geopend door Robert Solleveld (themaspecialist Energie & Innovatie bij Glastuinbouw Nederland) en Maarten Vliex (directeur Botany). Daarna stond Adri Bom-Lemstra, voorzitter van Glastuinbouw Nederland, vooral stil bij de energiebeprijzing die de overheid wil invoeren en hoe Glastuinbouw Nederland zich blijft inspannen voor aanpassing van de aangekondigde maatregelen. Peter van Bree (regiovoorzitter Limburg) ging in op de regionale dynamiek en activiteiten in Zuid-Oost Nederland.
Prominente rol voor glastuinbouw in energielandschap
Kay Beckers (adviseur energietransitie bij Stantec) liet zien hoe de glastuinbouw in Limburg kan uitgroeien tot een energieknooppunt: “De glastuinbouw speelt een prominente rol in het toekomstige energielandschap van Limburg,” aldus Beckers. “Ondernemers ontwikkelen zelf slimme, duurzame oplossingen en zoeken de samenwerking buiten het eigen gebied om gezamenlijk te bouwen aan een toekomstbestendig energiesysteem.”
Jean Corten (Enexis) belichtte de uitdagingen en kansen rond netcongestie, en benadrukte het belang van nauwe samenwerking tussen telers, netbeheerders en overheid.
Workshops: van CO₂ tot aquathermie
Tijdens de workshops konden deelnemers zich verdiepen in uiteenlopende thema’s, van duurzame technische opties zoals warmtepompen en batterijopslag tot praktische toepassingen als optimaal CO₂-doseren en aquathermie. Ook was er uitleg over de nieuwe wet- en regelgeving binnen de glastuinbouw. De workshops boden zo een combinatie van innovatieve oplossingen, praktische resultaten en verdieping op actuele ontwikkelingen in de sector.
Samen kennis delen voor een toekomstbestendige sector
De rode draad van de dag: alleen door kennis te delen en samen te werken aan innovatieve oplossingen kan de glastuinbouw haar voorbeeldrol als duurzame energiegebruiker én -leverancier verder versterken. Met inspirerende sprekers, praktijkgerichte kennis en veel ruimte voor ontmoeting bood het EnergiekEvent een waardevol platform voor ondernemers die vooruit willen in de energietransitie.