Robots sturen mee in de kas

Het werk in de glastuinbouw verandert snel. Robots, digitalisering en slimme machines maken het werk lichter en leuker. Tegelijk ontstaan er meer specialistische banen.

In veel kassen helpen robots al bij het sorteren van bloemen en planten. Ze regelen ook het klimaat, geven water en voeding en helpen ziekten en plagen voorkomen. Zo blijft er minder handwerk over.

De volgende stap? Oogstrobots. Telers werken hier volop aan. Dat is best ingewikkeld, want elke plant groeit anders. Ook het blad aan de plant maakt het voor robots lastig om bloemen en vruchten goed te zien. Toch komt die doorbraak steeds dichterbij. Het is een kwestie van tijd voordat robots ook bloemen, groenten en fruit gaan oogsten.

Foto: Gerbera United©

In de kas van SV.CO werken robots en slimme machines iedere dag mee. Jaarlijks worden hier miljoenen potplanten geteeld. Om al die planten op het juiste moment water, voeding en de juiste plek in de kas te geven, wordt er veel gebruikgemaakt van automatisering.

Robots en machines maken het werk slimmer en lichter, terwijl medewerkers zich kunnen richten op werkzaamheden waarbij hun kennis en ervaring onmisbaar zijn.

Hoe dat er in de praktijk uitziet? Rick laat het je in deze video zien!

In de praktijk

Robots in de kas bij SV.CO

Hier en daar verschijnen in de kas de eerste robots. “Er gebeurt van alles om het werk in de kas lichter, makkelijker en dus leuker te maken”, vertelt Jurrian van den Beukel van potplantenbedrijf SV.CO.

Robot voor bijhouden voorraadsysteem

Gijsbert Verboom van Gerbera United: ‘We weten altijd hoeveel bloemen we in onze voorraad hebben. De robot is ruim drie jaar in gebruik en vergde een forse investering, maar we sparen er inmiddels 15 tot 20% arbeid mee uit. Dat zijn toch drie tot vier mensen.’

Drones in de kas

Geen film, televisieprogramma of fotoreportage in de open lucht of de cameraman maakt wel gebruik van een drone. En ook in de kassen is de drone bezig aan een sensationele opmars. Er zijn drones die ’s nachts in de kassen schadelijke motjes uit de lucht halen, die rondvliegen om te kijken of er zieke planten in de kas staan, of die kunnen beoordelen of bloemen al klaar zijn om te oogsten. Al deze activiteiten zijn voor medewerkers in de kas zeer tijdrovend en ook tamelijk eentonig. Dus hulde voor de drone, de medewerker van de toekomst.

Foto: Pats©

Glastuinbouw Nederland - © 2026